Tarihi Likya Yolu üzerinde olan Olympos; muhteşem doğası , büyüleyici sahili ve en önemlisi birbirinden güzel tırmanış sektörleri ile seyahat edenlerin uğrak yeridir. Muhteşem kireç taşı ve farklı tarzlardaki kaya yapısı Olympos’ u tırmanıcılar için daha da çekici kılmaktadır. Sektörlerinde kolay ve zor rotaları beraber barındıran, pozitif eğimli rotalardan dev negatiflere ,teknik gerektiren yüzey rotalarından kolonetlere uzanan bir tırmanış serüvenidir Olympos.

Olympos' da 10' a yakın farklı tırmanış sektöründe 250 den fazla rotası bulunmaktadır. Yaz aylarında gölge sektörlerde kışın ise hemen hemen bütün bölgede tırmanma imkanı vardır. Aralarında bölgeyi en çekici kılan sektörü Cennet sektörüdür. Olağanüstü rotaları, teknik tırmanış stili ve deniz manzarasıyla ayrıcalıklı bir sektördür. Eğer Olympos’ a tırmanış için geliyorsanız bu sektörü mutlaka ziyaret etmenizi öneririz. Olympos' da farklı sektörlerde yapabileceğiniz tırlamışlar:

Geleneksel Tırmanış - Dağcının, emniyet aletlerini kendisinin yerleştirdiği serbest veya yapay (aid) stil tırmanış türüdür.

Spor Tırmanış - Serbest stilden (Free Climbing) tek farkı emniyet aletlerinin (takoz, sikke vb aletler yerine boltların) daha önceden rotaya yerleştirilmiş olmasıdır.

Solo Tırmanış - Tırmanışçı kendi emniyetini kendisi alır. Emniyetçi yoktur. Free - Solo ( İpsiz ) Tırmanış - İp veya herhangi bir emniyetten yoksun olarak sadece kaya tırmanış ayakkabısı ve toz torbası kullanılarak yapılan tırmanış türüdür.

Bouldering ( Kısa Kaya ) Tırmanışı - Free-Solo’da olduğu gibi kısa kaya da da sadece kaya tırmanış ayakkabısı ve toz torbası kullanılır. Fakat free-solo çıkıştan en büyük farkı yere yakın bir mesafede yapılmasıdır. Bouldering, kaya tırmanışına yeni başlamış biri için de, yıllardır tırmanan biri için de en verimli antrenmandır.